ykleniyor

Web Sitenize FeedBurner Ekleyerek Mail Grubu Oluşturmak

FeedBurner, Google tarafından geliştirilen, RSS tabanlı bir sistem üzerine mail grubu yaratmanızı sağlayan bir özelliktir. Örneğin birçok sitede, mail listemizde üye olun, sitemize eklenen haberlerden anında haberdar olun gibi bir kutucuk vardır. İşte, bu mail gruplarının çoğu FeedBurner ile yapılmakta.  FeedBurner, Google tarafından geliştirilen bir sistem olduğu için bu özelliği kullanabilmek için bir adet Google hesabınızın olması gerekmekte.

Eğer sizde siteniz için FeedBurner oluşturmak istiyorsanız, Google hesabınızdan FeedBurner sitesine giderek kolayca bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Sitenin henüz Türkçe desteği olmadığı için sizlerin kolayca anlayabilmesi bakımından, İngilizce kısımların Türkçe açıklamaları ile birlikte resimli olarak sizlere açıklayalım.

Öncelikle yapmanız gereken https://feedburner.google.com/ adresine giderek çıkan sayfaya sitenizin adresini yazmanız.  “Burn a feed right this instant”, kısmına site adresinizi yazdıktan sonra sitenizi ekliyorsunuz. Bir sonraki ekranda size iki seçenek gelecek. Buradan sitenizin feed çıkışını seçebilirsiniz. Bundan sonra “Congrats! Your Feedburner feed is now live.” yazısı çıktığı zaman her şey yolunda demektir. Artık sitemiz FeedBurner’a ekli. Sitenin ayarlarını yapmak için ayar sayfasına geldiğimizde 5 adet sayfası bulunmakta. Bunlar, Optimize, Analyze, Publicize, Monetize ve Troubleshootize.

Analyze: Bu ayar sayfasında, sizin sitenizi takip eden kişileri, mail grubunuzdaki üye sayısı gibi istatistiki bilgiler bulunmaktadır.

Optimize: Bu ayar sayfasında ise, sitenizde bulunan RSS’lerin genel görüntülerini ayarlayabiliyorsunuz.

Publicize: Bu kısım işimize yarayacak en önemli kısımlardan bir tanesi. Burada “Email Subscriptions” kısmına gelerek e-mail kayıt seçeneğini aktif ediyoruz. Activate butonu ile aktif ettikten sonra siteniz üzerinde ilgili kutuya maillerini yazanlar ve mail listenize kaydolanlar sitenize eklenen yeni bilgileri kolayca takip edebiliyorlar. Bu özelliği aktif ettikten sonra karşımıza ek ayarlar gelecektir. Bu ek ayarlarda;

Subscription Managenement kısmında sitenize ekleyeceğiniz kod bulunmakta. Bu kodu sitenizin istediğiniz yerine ekliyorsunuz. Tasarımı bozmamaya dikkat edin :)

Kod kısmındaki İngilizce kısımları Türkçe olarak değiştirebilirsiniz. Comminucation Preferences kısmında ise, sitenize üye olacak kişilere aktivasyon maili gitmektedir. Bu sayede istenmeyen ziyaretçileri engelleyebilirsiniz. Bu bölümde kişilere gidecek mailin içeriğini tamamen değiştirebiliyorsunuz. Email Branding seçeneği, göndereceğiniz mailin yazı tipini, rengini gibi çeşitli öğeleri değiştirmenizi sağlar. Delivery Options’ta sitenize yazılan yazıları günün belli saatlerinde göndermenize yaramaktadır.

Bir diğer önemli özellik ise, sitenizde sizin takipçi sayınızı gösterebilmenizdir. Publicitize – FeedCount bölümünden bu özelliği ayarlayabilirsiniz. Activate butonuna tıkladığınız zaman özellik aktif olmaktadır. Bu işlemden sonra ekranda görünen kodu sitenize yerleştirmeniz yeterlidir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!