ykleniyor

Web Siteniz İçin İletişim Formu Yapmanın Püf Noktaları

İnternette dolaştığımız web sayfaları ile ziyaretçiler arasında bir vasıta diyebileceğimiz, istek, şikayet , sorun bildirme veya bağlantı kurabilmek şeklinde olabilecek iletişim formları aynı zamanda web siteleri için yasal bir zorunluluktur.

Öncelikle kendi web siteniz için iletişim formu tasarlayabileceğiniz gibi hizmet alma yoluyla da başka sunuculardan veya 3. parti uygulamalardan destek alabilirsiniz.

 Embed kodlarıyla web sitenize ekleyebileceğiniz bu formlar aracılığıyla ziyaretçilerinizin gönderdiği e-posta ve gönderilerini belirlediğiniz bir e-posta adresinize yönlendirilmesini sağlamış oluyorsunuz. Bunun yanında bu  hizmeti sunan web sitesine veya aracısına üyelik bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra size özel olarak açılan kullanıcı paneliniz üzerinden detaylı bir şekilde işlemleri görebilir ve istediğiniz istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Bu tarz 3. parti uygulamalarının çeşitli sorunlar barındırdığını söyleyelim. Ücretli veya ücretsiz bir çok alternatifi bulunan bu şekilde ki parti uygulamalarda web siteniz ile ziyaretçileriniz arasında kurduğunuz iletişime ait gizli bilgiler veya ziyaretçi e-postaları servis sağlayıcı web sunucusu tarafından gizlice alınabilmekte ve bunları satmak için kullanabilmektedirler.  Eğer bu şekilde ki parti uygulamalarını kullanacaksak kesinlikle gizlilik ve kullanım şartlarında özenli bir şekilde taahhüt almamız kullanıcı mahremiyeti için önemli olacaktır.

Eğer web sitesi tasarlayıcısı olarak kod yazma imkanız varsa öncelikle ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kuracağı ve mail gönderimi sağlayacağı ana dosya oluşturun. Gerekli kodları yazıp not defterine yapıştırdıktan sonra gonder.php ismiyle kaydedelim. Bundan sonra hazır iletişim formları veya kendinizin tasarlayacağı bir iletişim formu şablonunu ana dosyaya tanımlayın ve bu şekilde sizde web siteniz için iletişim formu yapmış oldunuz. Bununla birlikte oluşturduğunuz gonder.php şeklinde ki kod dizinlerini  not defterine kaydedin. PHPMailerAutoload.php, class.phpmailer.php, class.pop3.php, class.smtp.php şeklinde ki dosyaları da bu ana dosyaya ekledikten sonra iletişim formunuz ziyaretçilerinizin sizinle bağlantı kurması için hazır duruma gelmiş demektir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!