ykleniyor

Google Drive’da Aradığınızı Kolayca Bulmanız İçin 6 Öneri

Teknolojiyi iş hayatında yoğun olarak kullananlar eve de iş götürmek zorunda kalabiliyor. Farklı ofislerdeki ve evdeki çalışmalarına, dosyalarına ve önemli belgelerine işyerinde de ulaşmak isteyen çalışanların en çok kullandıkları, 15 GB’a kadar depolama imkanı sunan web tabanlı bulut depolama servisi Google Drive, bazen o kadar çok başlıkla doluyor ki kullanıcılar manuel olarak aramaktan bıkıyor. Özellikle son teknolojik gelişmeleri, çalışmalarına yansıtan Drive hizmeti gerçekten de karmaşık bir hal almıştı. İşte bu nedenle Google Drive’da aradığınızı kolayca bulmanız için 6 öneri derledik. Şimdiden kolay gelsin.


1. Dosya türü veya uzantısı filtresini kullanmak: Kullanıcıların aklına önce dosya türü veya uzantısı gelmişse ancak dosyayı bulamıyorsa bu filtreleme ile arama yapılabilir. Kullanıcının kendisinin oluşturduğu veya iş arkadaşının yerleştirdiği dosyanın ismini hatırlayamaması durumunda Drive’da Ara kutusuna dosyanın türü sunu, video, fotoğraf, tablo, doküman veya PDF yazarak aratılabiliyor. Dosya uzantısını aratmak isterseniz yine aynı kutucuğa .pdf, .jpeg, .png gibi uzantıları yazabilirsiniz.

2. Tarih filtresini kullanmak: Drive’da paylaşılan dosyanın oluşturulma tarihini veya tarih aralığını hatırlıyorsanız ya da tüm dosyaları geçmişten günümüze, günümüzden geçmişe doğru sıralamak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu seçenekte dosyanın ilk oluşturulduğu tarihi de sorgulatabilirsiniz, değiştirildiği tarihi de.

3. Dosyanın sahibi filtresini kullanmak: Drive ortak depolama alanı olarak da kullanılabildiği için, bir dosyanın kime ait olduğunu biliyorsanız, onun paylaştığı veya oluşturduğu tüm dokümanlara sahibi filtresini kullanarak ulaşabilirsiniz.

4. Dosyanın başlığı filtresini kullanmak: Sadece dosya başlığına göre değil, dosyanın içerisinde yer alan herhangi bir kelimeyi de aratabilmektesiniz. Bu işleri bir hayli kolaylaştırıcı bir özellik.

5. Komut filtresini kullanmak: Az önce bahsettiğimiz kelime bazlı aramanın bir üst modeli bu. Kelime öbekleri veya cümleler şeklinde de arama yaptırabilirsiniz. Gelişmiş tüm seçenekleriyle, eğer cümle arayacaksanız “tırnak” işareti içinde, birden fazla sözcük taratacaksanız arasına veya anlamına gelen kod OR yazmalısınız. Daha da ileriye götürecek olursak, metnin içinde olmayan bir sözcükle arama yapmak isterseniz bu kez başına – işareti koyarak kelimeyi yazmalısınız.

6. Mobil uygulamalarında arama yapmak: Google Drive bildiğiniz gibi mobil olarak Android veya iOS işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor. Android’de Google Now ile mikrofona konuşarak sesli arama yapma; iOS’da ise spotlight veya 3D Touch ile başarılı aramalar yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!